Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?
Liczne zalety, jakimi cechują się pompy ciepła sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup oraz montaż. Aby stworzona wraz z nimi instalacja grzewcza była w pełni wydajna oraz wygodna w użytkowaniu należy jednak poznać co najmniej kilka podstawowych informacji na ich temat. Dlatego też w tym artykule prezentujemy 3 najważniejsze z nich.
Pompa ciepła może ogrzewać także ciepłą wodę użytkową
Choć pompy ciepła wykorzystywane są przede wszystkim jako źródło ciepła w budynkach, z powodzeniem mogą być także zastosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Instalacja pompy ciepła przeznaczonej do ogrzewania budynku i wody musi w tym przypadku zostać jedynie wyposażona w zbiornik C.W.U o odpowiedniej powierzchni wężownicy. Przy czym na rynku dostępne są także modele wyposażone już w niego, w wielu wariantach pojemnościowych do wyboru. Sama moc jednostki powinna być z kolei odpowiednio większa (około 1kW średnio dla celów wody użytkowej na rodzinę 4 osobową), aby była ona w stanie wydajnie realizować oba te zadania.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać pompy ciepła LG?
Czym różni się pompa ciepła typu split od modeli typu monoblok?
Przed zakupem i montażem pompy ciepła, który w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie oferuje między innymi firma instalacyjna GRUND warto także zapoznać się z różnicami między urządzeniami typu split i monoblok. Pierwsze z nich składają się z dwóch jednostek - zewnętrznej montowanej poza budynkiem oraz wewnętrznej. Ich montaż jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku pomp ciepła monoblok, ponieważ trzeba wykonać połączenie rurowe tzw. chłodnicze na miejscu montażu pomiędzy jednostkami. Przez to pompy typu split są odporniejsze na działanie niskich temperatur. Dodatkowo przy pompy typu split często wymagana jest rejestracja pompy w bazie CRO. Nie ma takiej potrzeby w przypadku pomp typu monoblok. Oba te rozwiązania mają więc swoje wady i zalety, które przed dokonaniem wyboru między nimi warto skonsultować ze specjalistą.
Pompa ciepła dobierana jest w zależności od górnego źródła ciepła (czyli odbiornika ciepła)
Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać przed zakupem pompy ciepła, jest to, że standardowe ich modele to jednostki niskotemperaturowe. Oznacza to więc, że nie są one w stanie stworzyć wraz z klasycznymi grzejnikami wymagającymi zasilania o temperaturze od 60 do 80 stopni Celsjusza wydajnego systemu grzewczego. Najlepsze górnym źródłem ciepła dla standardowych pomp ciepła jest wobec tego:
ogrzewanie podłogowe,
klimakonwektory,
grzejniki płytowe o dużej powieżchni grzejnej,
grzejniki z wymuszoną konwekcją.
W przypadku gdy w budynku są zastosowane grzejniki wysokotemperaturowe należy dobrać odpowiednią wysokotemperaturową pompę ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana