Jak zabezpieczyć donicę na okres zimowy?
Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych przechowywanych na zewnątrz – na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Niektóre z nich nie przetrwają na mrozie, inne można skutecznie przezimować na następny sezon, wykonując odpowiednie zabezpieczenie. Jak przy tym zadbać o donice ogrodowe, zarówno te puste, jak i z roślinami? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Puste donice w sezonie zimowym
Wiele roślin ozdobnych sadzonych w donicach kończy swój żywot wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Warto wówczas usunąć ich pozostałości, a także podłoże, i dokładnie oczyścić oraz umyć donice ogrodowe, by przygotować je na kolejny sezon, który ruszy wraz z nastaniem wiosny. Wyczyszczone donice najlepiej schować pod dachem lub przykryć plandeką, by nie narażać ich na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w zimie – dotyczy to zwłaszcza tych, które nie są mrozoodporne. Warto także zabezpieczyć je przed przewracaniem, a te lżejsze – przed podmuchami wiatru. Mniejsze doniczki można schować w większe. Zaleca się również przechowywanie ich do góry dnem.
Stylowe donice ogrodowe można na czas zimy umieścić w mieszkaniu i wykorzystać na różne sposoby. Mogą posłużyć do uprawy roślin lub – gdy są odpowiednio pojemne – zastąpić stojak na choinkę w okresie bożonarodzeniowym.
Ochrona roślin doniczkowych zimujących na dworze
Jeśli zdecydujemy się na zimowanie roślin w warunkach zewnętrznych, należy koniecznie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie donic. Przede wszystkim warto zawczasu zainwestować w trwałe, wytrzymałe i odporne na mrozy modele.
W warunkach zimowych dobrze sprawdzają się mrozoodporne donice z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Nie grozi im pękanie, a ponadto są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego prezentują się doskonale przez wiele lat – mówi pracownik sklepu internetowego z doniczkami Sklep Kwiecisty.
Rośliny zimujące w donicach bezwzględnie wymagają okrycia, by ich korzenie nie przemarzły (są na to znacznie bardziej narażone niż te, które rosną w gruncie). W tym celu stosuje się grube ściółkowanie (np. korą sosnową) i agrowłókninę, którą owija się rośliny w listopadzie lub grudniu. Jeśli chodzi o donice, najlepiej odizolować je od podłoża, stawiając np. na desce, styropianie lub płycie meblowej. Boki okrywa się ocieplającym materiałem, np. tekturą, folią bąbelkową lub starym kocem. Alternatywą jest wkopanie donicy w ziemię, czyli tzw. zadołowanie. Zimując rośliny na zewnątrz, nie wolno też zapomnieć o ich podlewaniu, zwłaszcza jeśli stoją pod dachem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana