Jakich narzędzi używa się do wytaczania otworów?
Wśród różnorodnych procesów obróbki metali poprzez skrawanie, stosowanych przy naprawie maszyn budowlanych wyróżnić można między innymi wytaczanie otworów określane także jako tulejowanie. To właśnie na nim skupiamy się więc w poniższym artykule, omawiając jego charakterystykę, a także to jakie narzędzia wykorzystywane są w tym przypadku.
Na czym polega wytaczanie otworów?
Wytaczanie jest jednym z rodzajów obróbki metali poprzez skrawanie. Przeprowadzane jest ono w celu poprawy jakości lub powiększenia średnicy istniejącego otworu. Za jego pomocą obrabiane są wobec tego zarówno otwory przelotowe, jak i nieprzelotowe, a także z pogłębieniem walcowym oraz przecinające się. Wytaczanie otworów można podzielić także na dwa rodzaje pod względem stosowanej obróbki. W związku z tym, pierwsze z nich to wytaczanie zgrubne, natomiast drugie - wykończeniowe. Tulejowanie otworów stosowane jest powszechnie między innymi w przypadku regeneracji maszyn budowlanych, do przywracania odpowiedniej geometrii powierzchni łożyska.
Za pomocą jakich narzędzi przeprowadzane jest tulejowanie otworów?
Wytaczanie otworów przeprowadzane jest z wykorzystaniem specjalnych noży tokarskich, określanych wytaczarkami. Maszyny te przyjmują najczęściej stacjonarną postać oraz w nowoczesnych wersjach mogą być także sterowane numerycznie. Poza wytaczarkami podczas tego typu obróbki stosowane są także narzędzia pomocnicze, takie jak uchwyty oraz oprawy.
Tulejowanie otworów za pomocą mobilnych wytaczarek rozwiązaniem dla branży budowlanej
Poza klasycznymi stacjonarnymi wytaczarkami tulejowanie otworów może być przeprowadzane także z wykorzystaniem wytaczarek mobilnych. Tego typu usługi za ich pomocą oferuje między innymi serwis maszyn budowalnych Wigropol. Opierają się one natomiast na tym, że realizowane są w miejscu wskazanym przez klienta. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem w branży budowlanej i drogowej. Pozwalają na szybką i sprawną naprawę maszyny, która wymaga wytoczenia otworu. Minimalizują czas przestojów w ich pracy, a także koszty związane z utrzymaniem własnych maszyn.
Podsumowując, wytaczanie otworów przeprowadzane jest z zastosowaniem wytaczarek, które dzielą się na modele stacjonarne oraz mobilne, przeznaczone do przeprowadzania napraw maszyn na przykład na placach budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana