Oczyszczalnie ścieków polecane dla średnich gospodarstw domowych
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie – zarówno na stałe, w przypadku braku możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, jak i tymczasowo – wówczas, gdy dany region objęty jest planem przyłączenia do kanalizacji. Jakie rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków wyróżniamy? Która z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku średniego gospodarstwa domowego? Odpowiadamy w artykule!
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to popularne rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają mieszkańcy regionów niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej. Budowa biologicznej oczyszczalni może mieć także charakter tymczasowy – w przypadku, gdy dany region objęty jest planami przyłączenia kanalizacji. Woda oczyszczona z pomocą oczyszczalni biologicznej (II klasa czystości), może być wykorzystana z powodzeniem np. do podlewania roślin w ogrodzie.
Przeczytaj również: Jak dobrać przydomową oczyszczalnię do ilości domowników?
Do niewątpliwych zalet przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków należy niski koszt jej eksploatacji oraz fakt, iż jest ona praktycznie bezobsługowa – jej obsługa ogranicza się jedynie do uzupełniania flory bakteryjnej oraz wywozu osadu (raz na kilka miesięcy).
Przeczytaj również: Warunki prawne montażu przydomowej oczyszczalni ścieków
Sprawdzonym producentem trwałych i niezawodnych oczyszczalni ścieków, dla klientów indywidualnych i firm z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, jest EKO-BIO.
Przeczytaj również: Jakie obowiązki ciążą na właścicielach przydomowych oczyszczalni?
Oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym
Oczyszczalnia drenażowa działa w oparciu o aktywność bakterii tlenowych oraz beztlenowych, neutralizujących zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Drenaż rozsączający to część układu, w której zachodzą procesy oczyszczania tlenowego. Pozostałości ścieków są całkowicie bezpieczne dla środowiska – można odprowadzić je do ziemi lub wody.
Przydomowa oczyszczalnia z drenażem nie wymaga podłączenia do prądu – jest zatem świetną opcją nie tylko w przypadku domów całorocznych, ale też domków letniskowych.
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna – poza eliminacją zanieczyszczeń organicznych, umożliwia znaczną redukcję ilości fosforanów w ściekach. Procesy neutralizacji ścieków w oczyszczalni zachodzą w specjalnym zbiorniku, podzielonym na komory. Woda oczyszczona w wyniku działania oczyszczalni biologiczno-chemicznej, może być odprowadzona do gruntu lub cieku wodnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana