W jaki sposób wykonuje się izolację dachu płaskiego?
Wykonanie dachu płaskiego, niezależnie od jego rodzaju lub użytych materiałów, polega na tej samej zasadzie. Całość składa się z kilku warstw, które układane są jedna na drugiej. Oczywiście niektóre typy dachów mogą wymagać ich więcej, inne mniej, ale zawsze praca przebiega etapami. Co więcej, wśród nich koniecznie muszą znaleźć się co najmniej dwie powłoki: termo- i hydroizolacja. Jak izolowane są dachy płaskie?
Jak poprawnie wykonać izolację termiczną dachu płaskiego?
Izolacja dachu płaskiego to bardzo istotny element całej konstrukcji. Występują dwa rodzaje takich warstw: termo- i hydroizolacje. Ich zadania są zróżnicowane. Warstwa termoizolacyjna chroni przed przenikaniem ciepła przez powłoki dachu. Z jednej strony zapobiega jego „uciekaniu” z wnętrza budynku, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Z drugiej absorbuje ciepło z zewnątrz, a więc pomieszczenia na poddaszu w upalne dni nie nagrzewają się zbyt mocno. Dzięki temu przebywanie w nich jest przyjemniejsze, a dodatkowo można oszczędzić na klimatyzacji.
Prawidłowa izolacja dachu płaskiego polega na szczelnym pokryciu całej powierzchni materiałem ociepleniowym. Do tego celu wykorzystywane są styropian oraz wełny skalna i mineralna, które układa się na warstwie paraizolacji. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych, należy zrobić to „na mijankę” i w dwóch warstwach. Następnym krokiem jest mocowanie materiału, w zależności od jego rodzaju używa się klejów, kołków lub obciążenia balastowego.
Jak wykonać warstwę hydroizolacji?
Do wykonania warstwy hydroizolacji używane są różne materiały. Od wielu lat stosowano papę termozgrzewalną, która nadal jest bardzo popularna. Coraz częściej jednak wykorzystywane są nowoczesne membrany PVC, TRO, EPDM. Ich montaż nie wymaga użycia otwartego ognia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy. Do ich ułożenia warto zatrudnić profesjonalistów, na przykład z firmy Mak-Dachy specjalistów w izolacji dachów płaskich. Jest to istotne, ponieważ warstwa musi być odpowiednio ułożona i zgrzana.
Zarówno papa, jak i membrany na plac budowy trafiają w formie zrolowanych arkuszy. Układa się je na zakładkę (około 15-20 cm) i łączy na różne sposoby. Do tego celu wykorzystywane są palniki lub specjalne zgrzewarki podgrzewające powietrze. Bardzo ważne jest dokładne pokrycie całej powierzchni dachu wraz z attykami i odpowiednia obróbka elementów wystających, na przykład kominów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana